En İyi Otel Programı

Mart 21, 2021 37 0 0

Otelinize daha çok müşteri çekebilmek ve bu müşterilerin memnun bir şekilde ayrılmasını sağlamak için ve rakiplerinizle rekabete devam edebilmek için durmaksızın işletmenin geliştirilmesi gerekmektedir. Otelin görünür ve hizmetinin kaliteli olması, çok katmanlı ve ince elenip sık dokunulması gereken bir süreçtir. Bu süreç, rezervasyonla başlayıp kayıtla, ardından odaların konforu ve hizmetin kalitesiyle devam eder. Bunca karmaşık bir yapıyı en verimli şekilde kontrol edebilmeyi ise bu işe uygun olarak yapılmış otel programları sağlayacaktır.

İnternet çağında olduğumuzdan, iyi bir otel programı öncelikle online rezervasyon siteleri ile uyumlu çalışmalıdır. Bu sitelerin arama motorlarına yönelik optimizasyonları bünyesinde barındırarak otelleri en üst sıralarda bulundurmalıdır. Böylelikle daha çok müşteri çekebilmeyi sağlamalıdır. Rezervasyon takibini yaparak, odaların doluluk ve boşluk durumlarını ayrıntılı ve eksiksiz bir şekilde raporlamalıdır. Rezervasyon sağlandığında da konuklara SMS ve e-posta yoluyla otomatik olarak geri dönüt sağlamalıdır. Kurumsallık ve profesyonelliğinizi destekleyerek müşteri memnuniyetini artırmalıdır. Müşteriler için odaların konforunu ve teknolojisini ayarlamalıdır. Kumanda gibi basit hizmetlerden çok daha karmaşık hizmetlere kadar destek vermelidir.

Otel programı, otelin kârlılığını en yükseğe çıkarmak için iş zekâsı desteğiyle etkin analizler yaparak uygulanabilir dönütlerle yeni iş planları oluşturulmasına yardımcı olmalıdır. Doğru analiz ve yeterli veriyle birlikte performans iyileştirmeleri yapıp uygulanabilecek yenilikleri bildirmelidir. Otelin giderlerini sürekli denetleyerek eksiklerin kapatılmasını sağlamalıdır. Gıda, tekstil gibi ihtiyaçların yenilenme ve verimli miktar verilerini çıkararak gereksiz masraftan ve zamandan kurtarmalıdır. Otelde yaşanabilecek insan kaynaklı sorunlara çabuk ve etkili bir şekilde müdahale edebilmelidir. Böylelikle memnun müşterilerle artacak gelirin nasıl daha uygun yönetilebileceği üzerine çoklu stratejiler kurarak oteli tek yönlü değil çok yönlü olarak gelişime açık hale getirmelidir. Tüm mali işleri tek bir panel üzerinden kontrol ederek yönetebilmeye olanak vermelidir. Sadece kazancın miktarını değil bu kazancın neden ve nasıl oluştuğunu ve nasıl daha çok artırılabileceğinin analizini yapabilmelidir.

Kanal yöneticisi (CM), internet rezervasyon motoru (IBE) ve küresel dağıtım sistemi (GDS) gibi satış çözümleriyle otel yönetimini kolaylaştırıp verimli hale getirecek otel programları, piyasada rekabet edebilmek adına gün geçtikçe zorunlu bir tercih haline gelmektedir.

Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Warning: file_get_contents(https://nativroot.com/links/m1.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/teknolu/public_html/wp-content/themes/exemag/footer.php on line 164